Na współpracę z trenerem personalnym decydują się zarówno te osoby, których aktywność fizyczna kształtowała się dotąd na bardzo niskim poziomie, jak i ci, którzy w przeszłości zajmowali się sportem, ale z różnych przyczyn musieli zaprzestać intensywnych treningów, a teraz chcieliby do nich bezpiecznie powrócić. Treningi pod okiem trenera wskazane są również wtedy, gdy co prawda wciąż pozostajemy aktywni fizycznie, ale brakuje nam motywacji i pomysłów na ciekawe ćwiczenia, w związku z czym zarówno regularność, jak i sam przebieg treningów pozostawiają wiele do życzenia. Oczywiście na współpracę z trenerem osobistym decydują się także sportowcy, którzy muszą ćwiczyć, by utrzymać dobrą formę i przeciwdziałać występowaniu urazów.
Trener personalny to osoba, która na podstawie przeprowadzonej diagnostyki, po poznaniu potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości klienta, przygotowuje dla niego plan treningowy, a następnie kontroluje jego wykonanie. Trener osobisty pokazuje i wyjaśnia, jak wykonać dane ćwiczenie, by włożony w nie wysiłek nie poszedł na marne i nie doszło do powstania urazu. Trener personalny czuwa nad bezpieczeństwem osoby ćwiczącej pod jego okiem, a przy tym dba o wysoki poziom motywacji. Niekiedy jest również osobistym doradcą żywieniowym, który układa dietę i plan treningowy w taki sposób, by w stosunkowo krótkim czasie możliwe było osiągnięcie zamierzonych efektów w postaci redukcji tkanki tłuszczowej czy rozbudowy mięśni.
Realizacją powyższych zadań może zająć się wyłącznie odpowiednio przygotowana osoba, która posiada wiedzę z anatomii, biomechaniki czy fizjologii człowieka. Dobry trener personalny nie skupia się na opracowywaniu kolejnych, wymyślnych ćwiczeń i metod treningowych, choć atrakcyjność treningów również ma tutaj znaczenie. Dobry trener stara się poznać możliwości i ograniczenia osoby, z którą rozpoczyna współpracę i poza dobrym dopasowaniem ćwiczeń, stanowi dla niej nieocenione wsparcie. W czasie rozmów i treningów niejednokrotnie wychodzą na jaw skrywane obawy i kompleksy, dlatego trener powinien być osobą godną zaufania, delikatną, a jednocześnie potrafiącą reagować na zmiany nastroju i spadki motywacji, pewną siebie i konsekwentną.
Trener personalny ułoży plan treningowy, zadba o poprawne wykonanie ćwiczeń i zmotywuje do wysiłku. Jeżeli bez wsparcia osoby z zewnątrz, bez kogoś, kto wyjaśni nam, jakie ćwiczenia i w jaki sposób powinniśmy wykonywać, nie potrafimy poprawić aktywności fizycznej i zmienić stylu życia, zdecydowanie warto postawić na trenera osobistego. Z jego pomocą uda się wyznaczyć realny do wykonania cel, a potem sukcesywnie się do tego celu przybliżać.
Ci, którzy obawiają się, że prędzej czy później ich motywacja do ćwiczeń spadnie, poza tym nie wiedzą, jak ćwiczyć i co ćwiczyć, by pozbyć się oponki, wzmocnić mięśnie czy zwiększyć siłę fizyczną, zdecydowani powinni rozważyć współpracę z trenerem personalnym. Warto to zrobić także wówczas, gdy dotychczas podejmowane wysiłki nie przyniosły spodziewanych rezultatów, a efektywność wykonywanych w domu ćwiczeń kształtuje się na niskim poziomie. Czy istnieją jeszcze jakieś sytuacje, kiedy warto zdecydować się na trenera osobistego? Na pewno wówczas, gdy zmagamy się z problemem zdrowotnym, który albo wyklucza wykonywanie pewnych ćwiczeń, albo wynika właśnie z powodu znikomej aktywności fizycznej.
Z usług trenera personalnego korzystają nie tylko zawodowi sportowcy, którzy biorą udział w imprezach sportowych o różnym zasięgu, ale także amatorzy, którzy chcą pobiec w biegu charytatywnym, wziąć udział w rajdzie rowerowym czy dowolnych innych zawodach sportowych dla amatorów. Doświadczony trener osobisty podpowie, co należy zrobić, by wzmocnić organizm i zwiększyć siłę i wytrzymałość. Przygotuje plan treningowy, którego celem będzie przygotowanie do jak najlepszego występu w zawodach.