W przypadku wielu osób regularne treningi przechodzą do historii wraz z ukończeniem szkoły i obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego. Wielu dorosłych nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, a prowadząc siedzący tryb życia, nawet nie zauważa pogarszającej się kondycji. Sprawdzianem siły i wytrzymałości bardzo często są dla nich wakacje, kiedy to pojawiają się trudności z dotrzymaniem kroku pełnym energii dzieciom, a próba zdobycia górskiego szczytu kończy się zadyszką. Wówczas kiełkuje myśl, że być może warto rozpocząć regularne treningi. Tylko jaki trening będzie najlepszy dla początkujących?
Dla osób, które dotychczas nie podejmowały żadnej aktywności fizycznej, najważniejsze jest, by po prostu zaczęły się ruszać. Jednak bez konkretnego planu, który jasno określałby co i kiedy powinniśmy ćwiczyć, a także bez odpowiedniej motywacji, trudno osiągnąć zamierzone cele. Z tego powodu wiele osób rozpoczyna przygodę ze sportem od współpracy z trenerem personalnym.
Trener personalny może opracować plan treningowy do realizacji w domu – współcześnie wiele osób korzysta z takiego rozwiązania, zwłaszcza gdy jednym z jego stałych elementów są konsultacje online. Jednak w przypadku, gdy klient nie posiada żadnego stażu treningowego, nie wie, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia i ma problemy ze zmotywowaniem się do ćwiczeń w domu, zdecydowanie lepszym pomysłem będą treningi na sali treningowej pod czujnym okiem trenera personalnego.
Współpraca z trenerem personalnym rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu na temat dotychczas podejmowanej aktywności fizycznej, stylu życia, stanu zdrowia, celów i potrzeb, jakie klient chciałby zrealizować podczas wspólnych treningów. Następnym etapem jest wykonanie testów diagnostycznych, dzięki którym trener poznaje możliwości klienta. Na podstawie wyniku testów przygotowywany jest indywidualny plan treningowy.
Osoby początkujące muszą poznać techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, tak by trening był efektywny, ale i bezpieczny. Za bezpieczeństwo na sali treningowej odpowiada trener personalny, on też reaguje na zmiany nastrojów i motywuje do wysiłku. Pierwsze treningi bywają trudne, mimo że przebiegają w miłej atmosferze i są dostosowane do możliwości osoby ćwiczącej. Satysfakcja potreningowa wynagradza jednak włożony wysiłek, a wkrótce same ćwiczenia zaczynają sprawiać przyjemność.
Częstotliwość spotkań z trenerem personalnym może być różna, ale niezależnie od tego, ile razy w tygodniu klient pojawi się na sali treningowej, realizuje plan treningowy zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Jedną z ważnych zasad w treningu dla początkujących jest zasada stopniowego zwiększania ciężaru. Jeśli klientowi zależy na zbudowaniu masy mięśniowej, nie zrobi tego, sięgając po największe ciężary, jakie będzie w stanie unieść, a z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do powstania urazu. Obciążenie należy zwiększać stopniowo, gdy organizm przyzwyczai się do poprzedniego poziomu. Jednocześnie należy pamiętać o zasadzie dezorientacji mięśniowej, która zapobiegnie przyzwyczajeniu się organizmu do konkretnych ruchów i obciążenia. Ćwiczenia nie mogą być monotonne, choć oczywiście należy je wykonywać w kilku seriach o określonej liczbie powtórzeń.
Z treningów pod okiem trenera personalnego chętnie korzystają przedstawiciele obojga płci, ale ich potrzeby i oczekiwania niejednokrotnie bardzo się różnią. O ile mężczyznom zwykle zależy na zbudowaniu masy mięśniowej, zwiększeniu siły fizycznej i wytrzymałości, o tyle kobiety chcą pozbyć się niechcianego tłuszczyku, wysmuklić i delikatnie wyrzeźbić sylwetkę. Początkowe założenia treningu dla początkujących kobiet i mężczyzn mogą być podobne, ale nigdy nie będzie to taki sam trening. Najważniejsze, by udało się go zrealizować w całości, a wkrótce pojawiła się możliwość wzięcia udziału w treningu dla zaawansowanych.