Współpraca z trenerem personalnym może przyjmować różne formy. Najczęściej są to wspólne treningi na przygotowanej do tego sali treningowej, ale cennik usług świadczonych przez trenera prawie nigdy nie ogranicza się jedynie do treningów personalnych. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje trener personalny, nie może być zatem jednoznaczna.
W ostatnich latach nastąpił prawdziwy wysyp trenerów personalnych, ale jeśli bliżej przyjrzymy się ich sylwetkom, okaże się, że nie wszyscy posiadają stosowne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Część trenerów personalnych to samozwańczy specjaliści po kursach, których ukończenie być może daje określone uprawniania, ale nie daje żadnej wiedzy. Po części winne jest tutaj prawo, które w żaden sposób nie reguluje kwestii związanych z zawodem trenera personalnego. Nie istnieją obostrzenia, które nakazywałyby trenerom personalnym legitymowanie się jakimkolwiek dokumentem potwierdzającym zdobycie stosownego wykształcenia i kwalifikacji. Mimo to osoby, które traktują ten zawód poważnie i zdają sobie sprawę z ciążącej na nich odpowiedzialności, dążą do zdobycia odpowiedniej wiedzy z dziedzin, takich jak fizjologia człowieka, dietetyka czy psychologia treningu.
Dobry trener personalny nie jest osobą, która jedynie instruuje, w jaki sposób wykonać określone ćwiczenia. Dobry trener układa plan treningowy dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby, biorąc pod uwagę jej styl życia, dotychczasową aktywność fizyczną, problemy zdrowotne. Czuwa nad realizacją poszczególnych ćwiczeń nie tylko po to, by możliwe szybko pojawiły się ich efekty, ale również po to, by było to dla klienta bezpieczne. Dobry trener to osoba, która posiada wiedzę merytoryczną, ale i wysoki poziom empatii. Umiejętność motywowania do wysiłku i reagowania na spadki nastrojów jest w tym zawodzie niezwykle cenna.
Trener, który ukończył elitarne kursy i szkolenia w zakresie treningów, posiadł wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii, zdobył doświadczenie podczas współpracy ze sportowcami zawodowymi i amatorami, zdecydowanie jest osobą, której warto zaufać i u której warto zamówić plan treningowy. Co ciekawe, trener personalny z kwalifikacjami wcale nie musi kosztować więcej niż treningi z osobą, która takich kwalifikacji nie posiada. Dlatego też, szukając dla siebie dobrego trenera, nie należy kierować się jedynie ceną.
W tradycyjnym rozumieniu trener personalny to ktoś, kto wykonuje wraz z klientem treningi na sali treningowej, a niekiedy również w plenerze. Ceny takich treningów mogą być różne. To, ile kosztuje trener personalny, bywa uzależnione od wielkości miasta. W niewielkich miejscowościach tego typu usługi wciąż nie należą do szczególnie popularnych, dlatego ceny mogą być niższe, co powinno przełożyć się na wzrost zainteresowania treningami.
Cena pojedynczego treningu uzależniona jest również od tego, na ile spotkań finalnie decyduje się klient. Jeśli zamawia większą ilość treningów, może spodziewać się, że w tej sytuacji cena jednego spotkania będzie niższa niż wówczas, gdyby wykupił treningi tylko na miesiąc. Częstotliwość spotkań zwykle nie ma większego znaczenia.
Nie każdy trener personalny dba o zamieszczenie na swojej stronie internetowej czytelnego cennika usług. Bywa tak, że ceny treningów osobistych ustalane są indywidualnie i nie ma możliwości zamówienia określonej liczby treningów ani uiszczenia opłaty drogą internetową. Warto jednak pamiętać, że dzisiejsi użytkownicy sieci przyzwyczajeni są do podejmowania szybkich decyzji, chcą znać ceny treningów tu i teraz i mieć możliwość wykonania szybkiego przelewu.
Ceny treningów personalnych to nie jedyne, co powinno znaleźć się na profesjonalnej stronie internetowej trenera. Wiele osób pyta, ile kosztuje trener personalny, mając na myśli współpracę online czy możliwość zamówienia planów treningowych do realizacji w domu. Koszt skorzystania z tego typu usług powinien być klarowny.